تقویم تاریخ -27 اردیبهشت | بلاگ

تقویم تاریخ -27 اردیبهشت

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب


954م:17 مه سال 954 میلادی را روزی ذکر کرده اند که نوح سامانی پس از 12 سال حکومت درگذشت. «تاریخ عمومی» نوح را با این که بمانند سلاطین قبلی دودمان سامانی به تقویت زبان فارسی و احیاء هرچه بیشتر فرهنگ ایرانی کمک کرده بود، به نیکی یاد نمی کند، زیرا که برضد پدرش «نصر» کودتا کرده و او را به زندان افکنده بود.


1900م:روزنگارهای تاریخ عمومی 17 ماه مه را زادروز آیت الله روح الله خمینی بنیاد گذار جمهوری اسلامی ایران ذکر کرده و نوشته اند که در سال 1900 میلادی چشم به جهان گشوده بود.


1317م:کار ساختن تونل کندوان در روزی چون امروز در سال 1317 به پایان رسید. ساختن این تونل به طول 1883 متر در ارتفاع 3030 متری کوههای البرز 3 سال طول کشیده بود. این تونل پر ترافیک، فاصله رفت و آمد تهران با ساحل دریای مازندران را کوتاه کرده است. در زمان ساختن تونل کندوان، درآمد ایران از نفت ناچیز بود.

 

دهانه جنوبی تونل کندوان در زمان برف

 

1318ش:دولت وقت در اردیبهشت سال 1318 نتایج سرشماری شهر تهران را اعلام کرد که به موجب آن، پایتخت ایران در آن سال 531 هزار جمعیت داشت . این جمعیت اینک تقریبا 25 برابر شده است. نظام سابق در نیمه دهه 1340 برای جلوگیری از گسترش بی رویه تهران طرح «محدوده 25 ساله» تهیه، تصویب و به اجرا درآورده بود که از لحظه پیروزی انقلاب در فوریه 1979 مردمی که آمادگی تصرف اراضی و خانه سازی بدون مجوز داشتند شبانه هجوم بردند و مرزهای محدوده را نقض کردند و «طرح محدوده شهر» عملا لغو شد و بعدا هم جانشین پیدا نکرد و تهران که در دامنه کوه قرار گرفته هر دم بزرگ و بزرگتر می شود به گونه ای که جای نفس کشیدن در آن باقی نخواهد ماند.

 

گوشه ای از تهران متراکم، پردود و پر جمعیت (سال 2005)

 

1358ش:نخستین کنفرانس سراسری استانداران ایران پس از انقلاب، در این روز در سال 1358 به ریاست احمد صدر حاج سید جوادی وزیر وقت کشور گشایش یافت و در قطعنامه 31 اردیبهشت خود این موارد را توصیه، و تاکید کرد که اجرای آنها ضروری است:

ـ اموال لوکس همه ادارات و سازمانهای دولتی فروخته شود و این سازمانها از آن پس اجازه نیابند چنین اشیائی (که غیر ضروری هستند) به نام ملزومات اداری خریداری کنند.

ـ اداره امور رادیو تلویزیونهای هر منطقه کشور در دست یک هیات امنای انتخابی مرکب از افراد همان محل قرار گیرد.

ـ استخدام کارمند برای دولت محدود شود و تنها به جای هر کارمند که بازنشسته و یا مستعفی و یا اخراج قطعی شود یک کارمند تازه از میان داوطلبان ( پس از انتشار آگهی استخدامی) از طریق مسابقه بکار گرفته شود.

ـ تنها به کسانی که ثابت کنند دارای خانه نیستند و استطاعت خرید زمین ندارند (مستضعفان) از زمین های بایر دولتی داده شود و اگر ظرف یک سال آن را برای بهره داری شخصی آماده نکنند، این زمین (که غیر قابل معامله باید قید شود) از آنان پس گرفته شود.

ـ زمین های بایر دولتی ترجیحا برای ساختن مدرسه و موسسات دولتی استفاده شوند.

گذشت زمان نشان داد که اجرای این توصیه های مفید پس از مدتی کوتاه متوقف شد!.

 

1362م:در ماه مه سال 1362 در پی پخش مصاحبه تلویزیونی تنی چند از سران ارشد حزب توده ایران (مارکسیست ـ لنینیست) و اخراج 18 تن از دیپلماتهای سفارت شوروی از ایران، آن حزب که در جریان انقلاب فعالانه شرکت داشت و تا این زمان به فعالیت ادامه می داد سرکوب و منحل شد.

ادامه مطلب
...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : چهارشنبه 27 ارديبهشت 1396 ساعت: 20:33