تقویم تاریخ 1 فروردین

ساخت وبلاگ
چکیده : ویدادهای مهم 1 فروردین در تقویم خورشیدی:•   عید نوروز و آغاز سال هجری شمسی عید نوروز، ریشه در سنت‏‌... با عنوان : تقویم تاریخ 1 فروردین بخوانید :

ویدادهای مهم 1 فروردین در تقویم خورشیدی:

•   عید نوروز و آغاز سال هجری شمسی

عید نوروز و آغاز سال هجری شمسیعید نوروز، ریشه در سنت‏‌های اقوام ایرانی دارد که به گذشته بسیار دور منتهی می‌گردد و به نوشته تاریخ نگاران، پس از اسلام با تصرفات و تغییراتی که در آن به عمل آمده تاکنون در میان ایرانیان باقی مانده است. ایرانیان باستان معتقد بودند که در ایام نوروز، ارواح مردگان به خانه‌ها باز می‏‌گردند. به این جهت مردم باید خانه‌های خود را در این ایام، پاکیزه کنند، فرش‏‌های زیبا بگسترانند و غذای خوب طبخ نمایند. در صدر اسلام، ایرانیانی که در مرکز خلافت به سر می‏‌بردند طبق سنت ملی خویش به این عید پایبند بودند. در خبر است که برای امیرالمومنین(ع) هدیه نوروزی آوردند و نیز امام صادق(ع) فرمود: "در عید نوروز حق تعالی در روز اَلَست، از ارواح بندگان پیمان گرفته است که او را به یگانگی بپرستند و برای او شریکی قرار ندهند. این روز، اولین روز طلوع آفتاب، اولین روزِ وزیدن بادها و رویش گیاهان می‌باشد. در این روز، جبرئیل بر حضرت رسول، وحی آورد و بعثت پیامبر از این روز آغاز شد و پیامبر اسلام(ص)، در چنین روزی، بت‏های کافران را نابود کرد، روزی است که پیامبر اکرم(ص) در غدیر خم برای ولایت امیرالمومنین(ع) از مردم پیمان گرفت. روزی که آن حضرت بر خوارج نهروان پیروز شد و روزی است که قائم ما اهل‏بیت(ع) ظهور خواهد کرد. (بحار، ج 56، ص 119) سیدبن طاووس که از دانشمندان بزرگ شیعه است درباره نوروز می‏نویسد: "و در چنین روزی مردم باید همانند روز مبعث و غدیر، با دعا و نماز و روزه به سپاسگزاری از افاضه نعمت بزرگ هستی بپردازند و با استعمال بهترین عطرها و پوشیدن تمیزترین جامه‏‌ها به استقبال آن روند.

• تنظیم ماه‌های هجری بر اساس تاریخ خورشیدی در ایران (1314 ش)

تنظیم ماه‌های هجری بر اساس تاریخ خورشیدی در ایران (1314 ش)هجرت رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص)، از مکه به مدینه که برابر با سال 622 م است، مبدأ سال قمری می‏باشد. سال قمری تا سنه 1344 ق، مبنای تاریخ رسمی کشور ایران بود. در آن سال که بر حسب تاریخ، 1304 سالِ شمسی از هجرت پیامبر اسلام(ص) می‏‌گذشت، تاریخ خورشیدی برای امور دولتی انتخاب شد و به موجب قانون، رسمیت یافت. به موجب این قانون که از تصویب مجلس شورای ملی گذشت، ادارات دولتی، مؤسسات اداری، اقتصادی و... موظف شدند که از ماه‌های شمسی یا خورشیدی استفاده کنند. اما پس از گذشت ده سال، در سال 1314، در راستای سیاست اسلام ‏زدایی رضاشاه پهلوی، تاریخ رسمی کشور فقط بر ماه‌های شمسی تنظیم گردید و استفاده از ماه‏‌های قمری، ممنوع اعلام شد.

ادامه مطلب
...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : سه شنبه 1 فروردين 1396 ساعت: 10:53